Tvorba e-shopu – toužíte vydělat miliony?

 Tvorba e-shopu jakožto odnož tvorby webových stránek je čím dál častěji diskutovaným tématem. Objem uskutečněných nákupů na internetu roste a zájemců o jejich provozování také. Pokud plánujete podnikat v tomto oboru, je praktické si vše dobře naplánovat. Existuje několik možností, jak se do toho pustit. Vše záleží na odbornosti a schopnostech majitele budoucího e-shopu.

 

Vytvoření vlastního e-shopu bez šablony

O tom může uvažovat pouze odborník v oboru. Tvorba e-shopu vyžaduje zkušenosti nejen v oboru IT, ale i v grafice či marketingu. Chce to mít také schopnost vidět i do budoucna, kam se vše v oblasti e-shopů bude pravděpodobně  vyvíjet. Rozhodně není snadné jen tak vytvořit uživatelsky příjemné prostředí pro nakupujícího, obstojnou grafiku a hlavně funkční program k pohodlnému nákupu pro koncového zákazníka. 

Co vše je potřeba:

 •  Zaregistrovat si webovou adresu.
 •  Zřídit webhosting s dostatečnou rychlostí a optimalizací ideálně pro provoz e-shopu.
 •  Instalace redakčního systému (například WordPress), kam se nahraje obsah.
 •  Vytvoření a instalace šablony – ta tvoří výsledný vzhled.
 • Programování a vkládání obsahu – informace o vašich službách, zboží, umění napsat optimalizovaný popisek kategorie e-shopu a mnoho dalšího. Nezapomeňt také zjistit, jak na kanonizaci – ušetříte si tak spoustu práce.
 • A samozřejmě i náležitá kontrola před spuštěním e-shopu.

Pokud však trváte na originálním e-shopu podle vašich představ, je rozumné svoje představy svěřit profesionálům. 

 

E-shop s použitím šablony

I zde je třeba nejprve zařídit web a webhosting. Možností využít šablon je více:

Jednoduchá šablona e-shopu zdarma – ideální způsob, pokud začínáte a chcete si založit e-shop tak nějak na zkoušku.

 •  Výhody – jsou jednoduché; nic neplatíte a ani další provoz příliš nestojí.
 • Nevýhody – u jednodušší šablony není možné měnit grafiku, má také omezení v množství počtu vkládaných produktů.

Pokud víte, co prodávat, někteří poskytovatelé šablon nabízejí na webu testovací e-shop zdarma k vyzkoušení. Berte to ale spíše jen jako zkušební jízdu…

Zdarma mohou být ke stažení také šablony e-shopů, které již nejsou v nabídce pro svoji zastaralost. Neoplývají tedy nejmodernější grafikou, funkcemi, ani marketingovými vychytávkami. U příliš starého balíčku se také mohou špatně shánět doplňky a  podpora.

 

Šablona internetového obchodu za měsíční poplatek

Jednoduchým a efektivním způsobem, jak si založit vlastní e-shop, je využít nabídku některého ostříleného poskytovatele šablon. Ti nejzkušenější nabízejí k pronájmu množství grafických variant a stylů. E-shop jako takový je zdarma a za jeho provoz se platí měsíční paušální poplatek. Ten začíná na pár stokorunách a liší se podle množství nabízených služeb. Varianty jsou v:

 • množství nabízených produktů
 • počtu doplňkových akci – např.: párování jednotlivých plateb, systém pokladny, historie, slevy pro stálé klienty a další
 • množství e-mailových adres k účtu
 •  počtu uživatelů

 

Jednorázový nákup e-shopu

Na webu lze koupit i šablony e-shopu za jednorázový poplatek. Levnější šablony mají oproti dražším samozřejmě méně funkcí. Pro ulehčení práce se vkládáním jednotlivých položek databází nebo vylepšení grafiky lze další funkce pořídit jako balíček za poplatek. Platí se i za podporu nebo propojení s dalšími funkcemi.

 

Top e-shopy

Chcete vědět, které e-shopy patří mezi ty nejlepší? Mrkněte na soutěž Shop roku. Dvanáctým rokem volí odborná porota společně se zákazníky nejlepší internetové obchody v kategoriích: e-shop s nejvyšší kvalitou, nejzajímavější internetový obchod a také ten nejoblíbenější.

Nakupují i senioři

Že není nakupování přes internet doménou pouze mladších ročníků, dokazuje zvýšený zájem o online nákupy i mezi seniory nad 60 let. Vliv mají hlavně jejich omezené možnosti vlivem pandemie Covid19.

 

A co vy? Přemýšleli jste někdy o založení vlastního e-shopu? Pokud ano, svěříte se nám, jestli jste nápad realizovali? Za komentáře budeme vděční i spokojeným uživatelům e-shopových šablon. Dáte nám vědět, jaká varianta je podle vás ta nejlepší?

Barbora Koukolová