Prodej bytů v Brně naráží na potíže s novou výstavbou a ceny rostou. Vyplatí se ještě kupovat nebo je lepší zvolit vyčkávací taktiku?

Většímu objemu prodeje bytů v Brně stojí v cestě nejenom slabá výstavba předešlé dekády, ale též nebývale vysoké ceny. Ty již pomalu atakují hranici, která je pro většinu obyvatel nejenom únosná z hlediska jejich finančních možností, ale též přijatelná, pokud jde vůbec o ochotu takové částky za bydlení zaplatit. Narazily tedy ceny již na svůj strop nebo se dočkáme dalšího růstu? Jednoznačnou odpověď na otázku, zda je lepší vyčkat případného poklesu, nebo kupovat i za současné situace, vám zřejmě nikdo seriózní nedá. Přesto se pokusme zhodnotit aktuální stav i možnosti budoucího vývoje.

Prodej bytů v souvislosti s nedostatečnou výstavbou

Nízký počet nově dokončených bytů trápí celou řadu našich měst a je jednou z hlavních příčin nedostatečné nabídky na trhu s nemovitostmi. Má také svůj nezanedbatelný podíl na prudkém růstu cen posledních několika let, o tom nemůže být pochyb. Týká se to pochopitelně i Brna a není proto divu, že se čas od času objeví i podvodník s tak výhodnou nabídkou, že jí lidé nedokáží odolat. Staví se opravdu málo a tak se ve městě v roce 2017 prodalo jen cca 900 nových bytů a to je proti roku předchozímu pokles o 40 %. Ceny vzrostly zhruba o 11 % a překročily průměrných 60 tisíc za metr čtvereční a tento trend pokračoval i v letošním prvním pololetí. Průměrná cena za metr čtvereční dosáhla 73 tisíc korun, hovoříme-li o všech bytech, které jsou zde momentálně k dispozici. Faktem také je, že nic pod 50 000 za metr podlahové plochy se dnes v nabídce takřka neobjevuje.

Developeři v tom mají jasno

Dlouhodobý problém s územním plánem města je podle developerů i mnoha odborníků jednou z příčin nedostatečné výstavby. Vše ještě zkomplikovala novela stavebního zákona, která měla za cíl urychlit proces vydávání stavebních povolení. Je v ní totiž uvedeno, že k zahájení nové stavební činnosti je nutné závazné stanovisko odboru územního plánování a rozvoje magistrátu a v tom je právě ta potíž. Žádostí o zpracování takových stanovisek je totiž tolik, že je úředníci nestíhají vyřizovat a na vydání příslušného povolení se tak čeká klidně i celý rok. A to i přes skutečnost, že byl odbor územního plánování posílen o osm pracovníků.

Někdo nákup odkládá, jiný kupuje na investici

Na trhu je též cítit určité rozčarování ze současného stavu a celá řada lidí není za nynější ceny již ochotna nakupovat. Platí to jak v Brně, tak i na mnoha dalších místech republiky. K odkládání nákupu v mnoha případech přispělo i nové rozhodnutí ČNB, které zpřísnilo podmínky poskytování hypoték. Byty si tedy pořizuje především poněkud movitější klientela, která tímto způsobem ukládá volné peníze a spoléhá na atraktivitu jihomoravské metropole a na to, že ceny zde v budoucnu příliš klesat nebudou.

Pomalu dochází též ke stěhování mnoha lidí do levnějších příměstských lokalit. Ty v sobě snoubí výhody venkova i velkoměsta, které zůstává nadosah. Nižší cena pořízené nemovitosti tu pak zpravidla hraje rozhodující roli. Rozdíl je takový, že za cenu velkého třípokojového bytu v Brně je možné v jeho okolí pořídit klidně i solidní rodinný dům včetně zahrady.

Další růst cen se nedá vyloučit

Podle řady ekonomů i specialistů z oboru realit se navzdory vysokým cenám jejich další stoupání zcela vyloučit nedá. Přestože je většina bytů dnes již poněkud nadhodnocená, určitý potenciál k růstu zde stále je, i když mírnější, než v minulosti. Výraznější změnu k lepšímu lze v Brně údajně očekávat do nějakých pěti let, kdy se předpokládá vydání nového územního plánu. Ten by nejspíše umožnil realizaci některých připravených projektů, což by situaci na trhu jedině prospělo.

Jste rozhodnuti koupit nebo si počkáte na příznivější dobu?

Že je volných bytů na trhu málo a ceny většiny z nich nebývale vysoko, jsme vám zřejmě nemuseli ani připomínat. Situace u nás se tak nápadně přibližuje švýcarskému modelu. Tam je dnes prodej bytů na minimu a mnoho lidí žije v podnájmu.

Pár užitečných informací o situaci s novou výstavbou v Brně i o chystaných změnách v územním plánování vám však snad přece jenom přišlo vhod. Přesto je rozhodnutí, zda do bydlení investovat hned, nebo zda ještě vyčkat, jen a pouze ve vašich rukou a nebude to zřejmě nic snadného. Nebo to vidíte jinak?

Barbora Koukolová