Nebytové prostory mohou být zajímavou alternativou ke klasickému bydlení

 • stormsoft.cz
 • Bydlení
 • Nebytové prostory mohou být zajímavou alternativou ke klasickému bydlení

Bydlení v nebytových prostorách může být možností, pokud nemáte dostatek financí na klasický byt. Nebo pokud vás láká strávit část života v netradičních plochách i podmínkách. Samozřejmě to není pro všechny. Avšak na začátku pracovní kariéry nebo studia ve velkých městech se jedná o zajímavou možnost. Ať už je to Praha, Brno nebo Plzeň. Prodej nebytových prostor si proto také zaslouží vaši pozornost. Investice je to rozhodně zajímavá.

Ne každý nebytový prostor je vhodný k bydlení

Pokud uvažujete o této možnosti, je dobré si uvědomit, že nebytové prostory jsou v této skupině z nějakého důvodu. Pomineme-li to, že vznikly za jiným účelem, než je bydlení, tak dalším zásadním parametrem, který je třeba vzít do úvahy, je skutečnost, že nikdy nebudou poskytovat opravdu plnohodnotné bydlení. Často se jedná například o omezené možnosti větratelnosti nebo nedostatek slunečního svitu. Pokud v bytě plánujete trávit více času, je důležité tuto skutečnost velmi dobře zvážit. Dané faktory ovlivňují zdraví i produktivitu práce. Není lepší v tomto případě zvolit nějaké pohodlnější bydlení? Plánujete-li v bytě jen přespávat, pak to může být dobrým kompromisem.

Pro koho je tento typ bydlení vhodný

Pro mnoho mladých lidí však může být tento druh bydlení velmi zajímavou možností. Proč?

 • Významným faktorem je jistě lepší cenová dostupnost než u klasického bydlení. A pro mladé lidi začínající kariéru může jít o zajímavou alternativu k pronájmu, podnájmu nebo bydlení ve sdíleném bytě.
 • Je však nutné počítat s jistým diskomfortem, protože ač se budete snažit sebevíc, k běžnému bydlení bude něco scházet. Mladí lidé však mívají aktivní životní styl a tráví mnoho času mimo byt, kam se chodí spíše jen vyspat do postele. A právě pro tento typ lidí může být investice do takového bydlení vyřešením otázky kde bydlet.
 • Pro mladé lidi to rovněž může být zajímavou možností i z hlediska prestiže získání zajímavého bydlení. Ateliér nebo podúrovňový byt, jak se většinou tyto prostory k bydlení nazývají, nabízejí trochu jinou atmosféru než klasický byt.
 • Tento druh bydlení umožňuje žít v oblastech, které normálně nejsou k bytům úplně vstřícné. Chcete obývat prostor ve středu města nebo třeba v bývalé továrně? Když se porozhlédnete po nabídkách realitních kanceláří určitě najdete něco vhodného.

S čím je potřeba počítat

Tento druh bydlení však přináší určitá omezení, se kterými je potřeba počítat hned na začátku.

 • Není určen k trvalému bydlení. To znamená, že tuto adresu nelze přihlásit jako trvalé bydliště.
 • Vyšší sazba za energie. Pořád se jedná o nebytové prostory, tudíž počítejte s tím, že budete platit více za energie v sazbě pro podnikatele.
 • Při koupi budete platit vyšší daň z přidané hodnoty.
 • Pokud uvažujete o koupi z důvodů pozdějšího pronájmu, je toto mnohem více komplikovanější než u běžného bytu. Vystavujete se riziku pokuty za přestupek z důvodu porušování stavebního zákona.

 

Na druhou stranu získáte velmi originální bydlení za příznivější cenu na trhu.

Jak koupi financovat

Pokud si koupíte nebytové prostory z důvodu přechodného obývání, s největší pravděpodobností je bude potřeba upravit do podoby, aby v nich bylo možné také žít. Co když budete potřebovat půjčit?

Klasická účelová hypotéka

 • Tento druh hypotéky nelze využít pro koupi nebytových prostor.
 • Výjimku může tvořit případ, kdy si ji vezmete na přestavbu. Zde je potřeba mít minimálně potvrzení k tomu, že nebytové prostory budou po rekonstrukci rekolaudované na byt. Ne každá lokalita či nemovitost tuto změnu umožňuje.

Americká hypotéka

 • Počítejte s vyšším úrokem.
 • Je vyžadována zástava, kterou většina bank požaduje ve formě nemovitosti určené k bydlení. Tedy ve formě vašeho vlastního bytu nebo domu.

Nebytové prostory nabízejí možnost zajímavého bydlení hlavně pro mladé lidi. Líbilo by se i vám nebo pro vaše děti získat bydlení v moderním ateliéru?

Barbora Koukolová