Dámská ponča: na podzim přímo ideální. Nezapomeňte na ně při obnově svého šatníku 

  • stormsoft.cz
  • Blog
  • Dámská ponča: na podzim přímo ideální. Nezapomeňte na ně při obnově svého šatníku 

Dámské pončo je praktické, univerzální a hodí se ke každé postavě. Můžete jej obléci na toulky přírodou, ale i na elegantní procházku po městě či na dennodenní cestu do práce. Díky tomu, že jej můžete různě kombinovat, tak se neokouká. Je hravé, elegantní, ale i výstřední. Doplňte svoji skříň s podzimním kabátem ještě tímto kouskem. Hned se do jeho nošení zamilujete. 

Dámské pončo na podzim užijete. Hravě si poradí s chladným ránem i slunečným odpolednem 

Určitě to znáte. Ráno vycházíte do práce či školy, teploměr se pomalu, ale jistě čím dál tím více blíží k nule a připomíná, že přicházejí měsíce chladu a šera. Naopak návraty domů jsou ještě v dozvucích léta a slunečných dnů. Díky tomu nenesete v ruce jen kabelku a nákup, ale i  bundu z rána. S pončem se vám to nestane. Stačí jen odložit jednu vrstvu oblečení a je hotovo. Malý svetřík, který jste si pod pončo vzaly, do kabelky dobře složíte. Kabát už těžko. 

Pončo zaujme svým střihem a praktičností. 

Tento kus oděvu poznáte velmi jednoduše. Pončo nemá rukávy a většinou se přetahuje přes hlavu. Díky tomu se nemusíte trápit s žádným zapínáním. Skvěle skryje větší bříško či boky. Existuje mnoho střihů a variant. Od velmi elegantních pletených variant až po mnohobarevná ponča s třásněmi.

Pochází z jižní Ameriky, proslavily jej však westerny, oblíbili si jej hippies, turisté i vojáci. 3 zajímavosti z jeho historie

  • Většina z těch, kdo navštívili Peru nebo Kolumbii, si tento suvenýr určitě přivezla. Jednoduše se obléká, zahřeje a ještě poskytuje dostatek volnosti pohybu. Málokdo však ví, že pončo nebylo jen oblečení. Kresby na něm totiž nesloužily jen jako dekorace, ale souvisely s příslušností k jednotlivým rodům a také ukazovaly sociální status. A nejen to. |Pončo bylo velmi ceněnými zbožím a ještě v 19.století ho bylo možné směnit například za několik koní. 
  • V moderní době se o jeho oblíbenost postaraly i westerny. Clint Eastwood ve svém ponču v ikonickém filmu Pro pár dolarů navíc  se do dějin ponča zapsal nesmazatelně. 
  • Oblíbili si jej i vojáci, kteří pončo využívali nejen jako ochranu před zimou, ale i jako pokrývku při spaní. Oblíbené bylo mezi hippies a později také mezi turisty; u těch díky tomu, jak jednoduše jde přehodit přes batoh a poskytnout mu e ochranu před deštěm. Dokonce i ve středověké Evropě byla obdoba ponča u poutníků známou záležitostí. Oblečení se však nazývalo pelerínou a na rozdíl od ponča, které se přetahuje přes hlavu, se v přední části zavazovalo či zapínalo. 

Sluší každé postavě. Jak jej nejlépe nosit? 

Pokud si myslíte, že pončo musíte hledat jen ve specializovaných obchodech, není to pravda. Můžete je zakoupit i v obchodech s oblečením. Většinou je dostanete v univerzálních, ale i klasických velikostech, v mnoha délkách i provedení.

  • Pončo se hodí k sukni i kalhotám. Důležité je, aby obepínalo postavu. Eleganci dodají kozačky nebo kotníkové boty.
  • Menší ženy by měly volit raději kratší verze. Ty delší by jim mohly vizuálně zkracovat nohy. 
  • Pokud chcete svůj vzhled oživit, zkuste pončo sepnout páskem.
  • Ponču nejlépe sluší jednoduchost kombinací. Pak si můžete dovolit i modely, které jsou barevně nebo designově velmi zajímavé. 

Vlněné nebo pletené pončo. Obojí zahřeje.

Největší a nejoblíbenější klasikou je pro své tepelné vlastnosti vlna. V současnosti se do popředí dostává merino vlna, která patří k nejjemnějším. O tom, jak je příjemná, svědčí i to, že se z ní dělá i funkční oblečení pro miminka. Mezi její velké výhody patří termoregulační schopnosti, prodyšnost, ale i to, že nevyžaduje častou údržbu. 

 

Kromě vlny však můžete sehnat i ponča dělaná z různých dalších pletenin v mnoha vzorech, tvarech i provedení. Tam už je údržba daná vlastností materiálu, ze kterého je pončo udělané. 

A co vy? Máte chuť zkusit nosit něco zajímavějšího než je podzimní kabát? 

Barbora Koukolová