Jaký je rozdíl mezi froté a bavlněnými župany?

Froté a bavlněné župany patří mezi ty nejznámější a nejoblíbenější. V čem tkví kouzlo těchto materiálů?Zajímá vás, v čem se mezi sebou liší a jaké jsou vlastnosti županů z nich vyrobených? Pokud ano, odpovědi na tyto otázky se dozvíte v následujících řádcích.

Froté a bavlněné župany

Klasický župan pravděpodobně  bývá pro mnohé ten nejdůležitější kus oblečení, neboť v něm lze trávit veškerý čas, kdy pobýváme doma (a že ho za uplynulé měsíce nebylo málo). Župan, někdy také koupací plášť, byl původně zamýšlen jako něco, co si přes sebe oblékneme hned po koupeli, sprše či plavání, aby nás zahřál a osušil. Pro některé se však stal ultimátním domácím outfitem a nosí(me) jej od ranního kuropění až do noci bez ustání. 

Pokud v županu trávíte hodně času, je vhodné zvolit takový, který budete nosit co nejraději. Při výběru je proto vhodné brát v potaz nejen střih, délku, materiál a jeho tloušťku, ale i třeba vzor a barvu. I když byste v županu měli chodit jen doma, chcete přece, aby se župan líbil vám samotným. 

Bavlna, nejoblíbenější přírodní vlákno

Bavlna se získává z rostliny jménem bavlník a je nejvíce užívaným přírodním textilním vláknem na světě. Díky archeologickým nálezům je známo, že bavlněné textilní vlákno se používá již po tisíciletí, některé důkazy z Egypta a Mexika jsou staré i 7000 let.

Bavlna je materiál oblíbený pro své savé vlastnosti a přírodní původ. Vlákno navíc dobře izoluje a je odolné vůči kyselinám. Není tedy vhodná zdaleka jen pro výrobu županů, ale téměř jakýkoliv kus oblečení může být – a často je – vyrobený z bavlny. Bavlna je látka upřednostňovaná před umělými materiály nejen pro již zmíněná pozitiva, alle také proto, že působí příjemně na pokožce. Kvalitní bavlna se pozná tak, že je na dotek příjemná a jemná. Župan z bavlny je tedy tou správnou volbou!

Froté, “chlupatá” tkanina, která zahřeje

Tomuto materiálu se jinak také říká smyčková tkanina. Právě ony smyčky, které vystupují z tkaniny, zapříčiňují to, že je froté trojrozměrné a velmi jemné a hebké. Díky těmto kličkám je froté také velmi savé a proto se stalo klasickým materiálem pro výrobu županů.

Smyčky se na textilii tvoří nedorazem paprsku při jejím tkaní na speciálních tkalcovských stavech. Když se smyčky stříhají, vznikají materiály velur nebo také mikroplyš. To jsou materiály, které svými vlastnostmi připomínají samet a řadí se mezi ty kvalitnější a luxusnější. Používají se třeba i pro výrobu povlečení, prostěradel, dek a přehozů. Froté je tak oblíbený materiál, že se z něj vyrábí už i oblečení na ven.

A z jaké příze se froté vyrábí? Z bavlněné! Jak už víte, bavlna má skvělé savé vlastnosti, a proto se používá pro výrobu různých textilií včetně froté. Někdy se při produkci froté bavlna kombinuje také s polyesterem nebo viskózou. 

Závěrem

Rozdíl mezi bavlnou a froté je tedy ten, že bavlna je vlákno, a froté tkanina, která se z vlákna vyrábí. Froté může být vyrobeno čistě z bavlny, nebo s příměsí jiných, umělých vláken. Pokud tedy máte froté župan, s největší pravděpodobností je zároveň bavlněný. Můžete ale vybrat i bavlněný župan, který nebude froté, ale z jiné textilie utkané z bavlněného vlákna.

Shrňme si to nejdůležitější, co jsme se v tomto článku o materiálech dozvěděli:

  • bavlna je přírodní látka, která se používá v podobě bavlněného vlákna
  • froté je textilie tkaná z bavlněných nebo jiných vláken
  • oba materiály jsou oblíbené pro svoji měkkost a především výbornou savost

Pokud se tedy rozhodujete mezi bavlněným froté županem a bavlněným županem, co není froté, hlavním rozdílem bude to, který župan je vám příjemnější na dotek a také to, jestli chcete, aby vás župan hřál méně či více. Froté bude vždy o něco teplejší a savější. 

Jaký materiál je podle vás pro župan nejlepší? Vyšli byste ve froté oblečení na ulici? Jaké jsou vaše zkušenosti s těmito materiály?

Barbora Koukolová