Že jste výraz granitový dřez nikdy neslyšeli? To je sice možné, ale věřte, že jste ho už minimálně někde zahlédli, ať už v televizi nebo na nějakém veletrhu o bydlení.Tyto dnes velice oblíbené dřezy se vyrábějí z kamenitých směsí, díky kterým si udržují dlouhou životnost a jsou velice odolné. Granitový dřez se hodí téměř do jakékoliv kuchyně. V současné době se stává častější a častější volbou. Tomu, že jsou granitové dřezy stále oblíbenější, jistě napomáhá i to, že se vyrábí v mnoha variantách a každý si tak snadno vybere to pravé ořechové.

Granitový dřez – barevné provedení a praktičnost

Jak jsme již zmínili, granitové dřezy se vyrábí v mnoha účelových provedeních, a to nejen s ohledem na využití či umístění dřezu, ale vybírat můžete například i z různých barev. Pokud se zaměříme na na praktickou stránku, můžeme se bavit především o těchto typech:

Co si představit pod pojmem granitový dřez s odkapem, je asi všem jasné. Jedná se o typ dřezu, který je rovnou spojený s plochou na odkapávaní nádobí. Nemusíte tedy využívat klasické plastové či kovové odkapávače, pod kterými se kuchyňská linka lehce poničí. Granitový dřez s odkapávačem a vaničkou zároveň, je kromě odkapu obohacen o šikovnou část – vaničku, kde snadno omyjete malé kousky zeleniny, ovoce a podobně. Rohový granitový dřez je perfektním řešením pro rohovou kuchyň. Co jiného se do koutku kuchyně bude hodit víc než dřez, navíc toto umístění zafunguje i jako skvělý designový prvek. Vybírat můžete i z klasické varianty kulatého dřezu, či méně obvyklého hranatého dřezu. Hranatý granitový dřez si ještě můžete vybrat ve variantách čtverce či obdélníku. Granitový dvoudřez je velice šikovným pomocníkem do větších rodin, kde se nádobí zašpiní poněkud více. Co se týče barevných variant granitového dřezu, můžete ho zahlédnout především v různých odstínech černé nebo bílé. Najde se ale i granitový dřez v pískových barvách. Barevné varianty granitového dřezu se stále a stále rozvíjejí, takže vybrat si mže skutečně každý a do jakékoliv kuchyně.

Granitový dřez – jak vybírat

Ptáte se, jak vybrat správný granitový dřez? Pro začátek doporučujeme porozhlédnout se po různých e-shopech a udělat si alespoň malou představu o tom, o co vlastně jde. Průzkum po internetu vám zároveň pomůže se zjištěním, v jakých cenových relacích se pohybuje. Stejně jako u každého jiného výrobku, existují varianty levnější, ale také varianty značně dražší. Vzhledem k široké nabídce různých druhů granitových dřezů, budete mít jednoznačně z čeho vybírat. Ale výběr granitového dřezu není pouze o vzhledu, ale také o jeho praktické stránce. Každý granitový dřez je vysoce odolný a to nejen proti znečištění, ale také proti nárazu či poškrábání, a i proti samotné stárnutí. Ani vysoká teplota mu nečiní větší problémy, a to se bavíme o teplotě až 280 °C. Při slévání brambor už se nemusíte bát, abyste svůj dřez horkou vodou nepoškodili. Aby granitový dřez skutečně uměl to co má, aby dlouho vydržel a nezklamal vás, doporučujeme nesáhnout po té nejlevnější variantě, ale zainvestovat do nějakého lepšího. Přece jen díky dlouhé životnosti granitového dřezu se jedná opravdu o dlouhodobou investici.

Barbora Koukolová