Kyselina hyaluronová v hlavní roli

To, že kyselina hyaluronová pomáhá redukovat vrásky v obličeji a dělá pleť hebčí a svěžejší, ví dnes každá mladá slečna, která si byla zakoupit v drogerii svůj první krém na obličej. Její maminka ví, že pro zlepšení účinku je možné nechat si tuto zázračnou kyselinu aplikovat injekčně a že kromě estetických účinků se skvěle uplatňuje v mnoha medicínských oborech. Není divu, lékaři s ní totiž pracují téměř sto let. Poprvé ji získali pánové Karl Meyer a John Palmer v roce 1934 ze sklivce kravího oka. Za necelých čtyřicet let spatřil světlo světa první hyaluronanový biomedicínský produkt – Healon. Byl vyvinut v 70. a 80. letech 20. století a schválen pro použití v oční chirurgii. Postupně se přidala další lékařská odvětví. V kosmetickém průmyslu se hyaluronová kyselina objevila až v roce 1996. poté co se osvědčila při důležitějších život a zdraví zachraňujících zákrocích.

 

Nejen co, ale také jak

Jak pozitivně působí hyaluronan na unavenou pleť, je známo, vyzkoušeno a ověřeno už dávno. Její schopnost vázat na sebe vodu – údajně až v tisícinásobku své hmotnosti – likviduje vrásky, hydratuje pokožku, a tím jí dodává mladistvý vzhled. Uvedený proces je zcela “bez chemie”, protože prostřednictvím kyseliny hyaluronové se tělu vlastně jen dodává látka jemu vlastní, kterou s postupujícím věkem organismus produkuje v menší míře. I když by odborníci z řad lékařů asi protestovali, laicky to můžeme přirovnat k léčbě cukrovky pomocí inzulinu v okamžiku, kdy už si tělo s vlastním hormonem nevystačí. Pokud se do těla dostává látka – byť přírodní – umělou cestou, je třeba zajistit, aby tento způsob byl k tělu co nejšetrnější a zároveň nejefektivnější. V případě omlazování pleti se osvědčila tzv. mezoterapie. Tento způsob léčby se dá definovat pomocí slov: “malý objem, několikrát a na správném místě“. Doslovný překlad – léčba mezodermu – je dnes zavádějící; znamená, že se v počátcích metody cílilo na části těla vzniklé z mezodermu, tedy na pojivové tkáně, svaly a oběhový systém.

 

V obličeji, na rukou a nohou

Mezoterapie se provádí injekčně pomocí několika krátkých jehel, které vpravují účinnou látku příslušně hluboko pod kůži. Aby bylo jasno – mezoterapie nehasí požár v podobě hlubokých rýh a vrásek; tam pomohou spíše hyaluronové výplně. Metoda je určena spíše pro regeneraci a stabilizaci zralé pleti a zamezení projevů jejího stárnutí. Obvykle se při ní “zabíjí několik much jednou ranou” – když už je na pokožce nanesen anestetický krém, současně se aplikuje se kromě zmíněné oblíbené kyseliny celá řada dalších pleti prospěšných látek; například vitamíny, minerály nebo aminokyseliny. V dokonale vyváženém a propočítaném množství jich může být až několik desítek. A aby těch “zabitých much” bylo ještě více, podobně ošetřena může být také pokožka dekoltu nebo paží. Třeba proto, aby starší dámy mohly dál nosit ramínkové šaty. A samozřejmě může být aplikována kdekoli jinde, kde klientka vyžaduje. Například tam, kde ji trápí jizvy nebo strie.

 

Léčba krásou

Vylepšování vzhledu by se mohlo nazývat estheterapie, tedy léčba krásou. Lékaři, kteří ji provádějí, si toho jsou vědomi. I když jsou na trhu k dispozici jehličkové válečky (tzv. dermarollery), kterými je možné si podomácku udělat jakousi automezoterapii, prožitkem ani účinkem se taková procedura rozhodně nemůže rovnat ruční aplikaci prováděné lékařem – odborníkem na anatomii a potřeby kůže. Opomenout nelze ani kvalitu přípravku, který se jehličkami zapracovává, na seriózních klinikách je samozřejmostí garance jeho špičkové kvality.

Setkali jste se s kyselinou hyaluronovou jinde než v pleťovém krému? Je pro vás návštěva v estetickém studiu mimořádnou událostí nebo všední rutinou?

Barbora Koukolová