Co je inflace? Jak ovlivňuje ekonomiku a naše peněženky

Inflace je mor, který ničí ekonomiku. Tak ji jednou větou vystihl předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. My si nyní vysvětlíme obšírněji, co je inflace. Rozebereme si její příčiny a hlavně způsoby, jak se proti této “tasemnici” účinně bránit.

Definice pojmu: Co je inflace

Čím více vytiskne centrální banka ničím nekrytých peněz, tím více ztrácí tyto “rychlé” prachy na hodnotě. Stručně tedy můžeme odpovědět na otázku, co je inflace, že se jedná o znehodnocování platidla neboli zdražování. Abychom si mohli koupit to, co potřebujeme, musíme zaplatit více peněz.

Druhým hnacím motorem inflace je rychlost koloběhu peněz. Čím rychleji a více utrácíme, tím více se dodavatelům vyplatí zdražovat a tím méně pak jako spotřebitelé získáváme.

Celková míra inflace svědčí o tom, jak ztrácíme svou kupní sílu.

Jak inflace ovlivňuje naše peněženky

Různé věci a služby se zdražují různě. Celková míra inflace se stanovuje podle takzvaného spotřebního koše. To je dlouhý seznam nezbytných věcí, který si můžete stáhnout z webu Českého statistického úřadu. Najdete tu mix základních potravin, vodné a stočné, ceny za městskou dopravu, výdaje za pohonné hmoty, ale také útratu za kadeřníka.

Jak vzniká inflace

Ekonomický systém si můžete představit jako váhy. Na jedné straně stojí zboží a služby. Na druhé straně se nachází peníze, jejichž hodnota zpravidla klesá. Centrální banky přitom neustále přisypávají do směnného systému další nekryté peníze, což inflaci akceleruje. To znamená, že pokud máte úspory v bance, tak momentálně ztrácí svou původní hodnotu. Jejich inflační znehodnocení je vyšší, než úroky, které vám za ně banka zaplatí. Co je inflace tak pociťují chudí i bohatí.

Druhy inflace

Kromě již zmíněné inflace zapříčiněné nadměrnou výrobou měny, která není podložená zlatem, existuje ještě nabídková inflace. K té dochází, když se zvýší provozní náklady výrobců. Aktuálně jim za poslední dva roky stouply poplatky za energie. To znamená, že když pekárna utratí víc za provoz pecí, tak strávníkům zdraží pečivo. Samotný pekař tím ale nezíská víc peněz. Navýšením ceny si jen udrží svůj obvyklý příjem. Inflaci tak vždy odnáší koncový spotřebitel.

Jak inflace ovlivňuje ekonomiku

Co je inflace našetřených peněz jsme si vysvětlili. To je problém movitějších skupin. A jak jsou na tom lidé bez úspor? Na nižší příjmové třídy působí zdražené živobytí krajně destruktivně. Představte si, že živoříte s minimálním měsíčním platem a nyní si za něj koupíte ještě míň. Takový člověk pak nemá důvod, proč by se v tak mizerně ohodnocené práci přetrhl. Výsledkem je, že se méně utrácí a tím se zastavuje ekonomika.

Za jediný pozitivní dopad snad lze považovat snahu bohatých lidí převést finanční prostředky na cokoliv jiného, co je odolné vůči inflaci. V důsledku toho pak investují například do oprav svých nemovitostí nebo do rozvoje firem.

Jak se bránit inflaci

Poté, co jsme si srozumitelně objasnili, co je inflace, je vhodné nabídnout protiinflační opatření: 

  • Movitým klientům se doporučuje diverzifikovat neboli rozdělit své zdroje. To znamená ponechat si část v penězích, které se průběžně utrácí a zbytek převést na jiné uchovatele hodnoty. Všeobecně se vždy vyplatilo investovat do zlata a do stříbra. Někdo si k vzácným kovům přikoupí ještě hodinky za několik set tisíc korun a luxusní automobil.
  • Kladivem na inflaci je též nákup dluhopisů. Větší společnosti prodejem těchto cenných papírů získávají kapitál, za který pak investorům splácí úrok. Ten bývá obvykle vyšší, než když si necháte peníze v bance.

Pokud tedy máte finance nazbyt, měli byste je zabezpečit. Co je inflace a jak ničí hodnotu prostředků, které jste si vydělali, je vskutku trestuhodné. Proto vyhledejte poradce, ať víte, kam investovat. Někdo si dopřeje unci zlata. Jiný podstoupí estetickou operaci a koupí si Ferrari. Ne každý má ale potřebu utrácet za plastiky a kýčovitá auta. Je-li to váš případ, zvažte nákup akcií a dluhopisů, kterými imunizujete vaši peněženku proti moru zvanému inflace.

Barbora Koukolová