Spánek je základem pro zdravý vývoj každého tvorečka, miminka pak obzvláště. Proto je dětské povlečení do postýlky a další výbava do dětské postýlky obzvláště důležitá. Jeji pořízení ovšem představuje běh na dlouhou trať. Něco budete potřebovat jen krátce, jiné vybavení zase bude potřeba dokoupit spíše později – až děťátko trochu povyroste. Co jsou však ty nejdůležitější věci, na které není dobré zapomínat?

U postýlky dbejte na bezpečnost

Vlastníte  zachovalou postýlku, která  pamatuje ještě vaše dětství, a uvažujete o tom, že ji znovu využijete  pro svého novorozeně, které už je na cestě? Nepospíchejte a vezměte do ruky metr. Bezpečnostní normy se mění a je dobré se jimi v tomto případě řídit. Opatrní buďte také u postýlek, které jsou sice nové, ale podezřele levné. 

Správně vybraná matrace pomůže k dobrému spánku i vývoji páteře 

Na matraci pro miminko nešetřete. Vždyť stráví v postýlce až 80 procent dne. A to už je docela dlouhá doba. I děti mladšího školního věku by měly spát kolem 10 hodin denně. Proto je výběr matrace důležitou součástí přípravy pro příchod potomka.  

Zavinovačka je skvělý partner pro uspávání

Ač se to nezdá, tak maličká miminka nejsou ráda, když je kolem nich mnoho prostoru. Vždyť ještě ani pořádně nedokáží ovládat své končetiny. To objevují až časem. Zabalení do zavinovačky pro ně tudíž neznamená žádné ubírání na svobodě pohybu. Naopak. Jde o velmi příjemný moment, který jim připomíná dobu, kdy byly ještě v děloze.  Proto zavinovačku rozhodně ze své výbavy nevynechejte. 

Spací pytel oceníte u miminek i kojenců 

Pro novorozence jsou peřinky a polštářky nevhodnou skoro až nebezpečnou záležitostí. Tuto nedílnou součást vybavení ponechte až na dobu, kdy děťátko trošku povyroste a bude už umět koordinovat své pohyby. Naopak  v tomto čase si zase nebudete umět  přestavit usínání bez oblíbeného polštářku a povlečení.  

Spací pytel je řešením pro miminka, která už odrostla zavinovačkám, tak i kojence, kteří se rádi odkopávají. Ve spacím pytli jim nehrozí  žádné nebezpečí toho, že si jej nějak nešťastně přetáhnou přes hlavu. U pohyblivého kojence a dokonce i batolete je přínos ještě výhodnější. Máte jistotu, že zůstane přikryto po celou noc.  

A samozřejmě nezapomeňte něco jen tak pro potěšení oka 

Narození potomka však neznamená, že musíte začít být úplně praktičtí a rezignovat na estetiku. I pokojíček může vypadat krásně. I když miminku to bude vlastně úplně jedno.  

Plánujete nechávat spát miminko také ve své posteli? 

Barbora Koukolová