Očekáváte příchod potomka? Co bude potřeba pro klidný a bezpečný spánek jeho i vás

 • stormsoft.cz
 • Děti
 • Očekáváte příchod potomka? Co bude potřeba pro klidný a bezpečný spánek jeho i vás

Spánek je základem pro zdravý vývoj každého tvorečka, miminka pak obzvláště. Proto je dětské povlečení do postýlky a další výbava do dětské postýlky obzvláště důležitá. Jeji pořízení ovšem představuje běh na dlouhou trať. Něco budete potřebovat jen krátce, jiné vybavení zase bude potřeba dokoupit spíše později – až děťátko trochu povyroste. Co jsou však ty nejdůležitější věci, na které není dobré zapomínat?

U postýlky dbejte na bezpečnost

Vlastníte  zachovalou postýlku, která  pamatuje ještě vaše dětství, a uvažujete o tom, že ji znovu využijete  pro svého novorozeně, které už je na cestě? Nepospíchejte a vezměte do ruky metr. Bezpečnostní normy se mění a je dobré se jimi v tomto případě řídit. Opatrní buďte také u postýlek, které jsou sice nové, ale podezřele levné. 

 • Velmi důležité je to, aby příčky v postýlce na stranách měly maximálně 6 cm rozestupy. V případě, že jsou širší roste riziko toho, že tam dítěti uvázne hlavička.
 • Je dobré také dbát na to, aby rohové sloupky nebyly vyšší než další části postele. Hrozí, že se o ně už stoupající si kojenec zraní, popřípadě si o ně může nehezky zaháknout oblečení. 
 • Milujete dekorace na dřevě? U postýlky volte jednoduchost. Vyřezávané ozdoby mohou být sice hezké, ale je možné, že si o ně dítě zaklíní v postýlce nohu nebo se jinak zraní. 
 • Malé děti rády ochutnávají svět. Proto i co se nátěru týče, volte jen atestované barvy pro děti do tří let. 
 • Předejděte  zraněním se zaklíněnými končetinami, a dejte kolem příček mantinely. Jsou nejen  praktické, ale navíc vypadají moc hezky. V případě maličkých miminek se však ujistěte, že se pod ně nemůže nějakým svým nekoordinovaným pohybem dostat.   

Správně vybraná matrace pomůže k dobrému spánku i vývoji páteře 

Na matraci pro miminko nešetřete. Vždyť stráví v postýlce až 80 procent dne. A to už je docela dlouhá doba. I děti mladšího školního věku by měly spát kolem 10 hodin denně. Proto je výběr matrace důležitou součástí přípravy pro příchod potomka.  

 • Matrace by měla mít vyšší tvrdost, být vzdušná a dobře odvádět pot. 
 • Dobrou volbou mohou být například matrace s kokosovými vlákny.
 • Mnoho dětských matrací mívá dvě strany. Jednu tvrdou pro maličká miminka a druhou o trošku měkčí pro batolata, která se už dokáží postavit. 
 • U malých dětí oceníte i to, když jde potah snadno sundat a vyprat.

Zavinovačka je skvělý partner pro uspávání

Ač se to nezdá, tak maličká miminka nejsou ráda, když je kolem nich mnoho prostoru. Vždyť ještě ani pořádně nedokáží ovládat své končetiny. To objevují až časem. Zabalení do zavinovačky pro ně tudíž neznamená žádné ubírání na svobodě pohybu. Naopak. Jde o velmi příjemný moment, který jim připomíná dobu, kdy byly ještě v děloze.  Proto zavinovačku rozhodně ze své výbavy nevynechejte. 

Spací pytel oceníte u miminek i kojenců 

Pro novorozence jsou peřinky a polštářky nevhodnou skoro až nebezpečnou záležitostí. Tuto nedílnou součást vybavení ponechte až na dobu, kdy děťátko trošku povyroste a bude už umět koordinovat své pohyby. Naopak  v tomto čase si zase nebudete umět  přestavit usínání bez oblíbeného polštářku a povlečení.  

Spací pytel je řešením pro miminka, která už odrostla zavinovačkám, tak i kojence, kteří se rádi odkopávají. Ve spacím pytli jim nehrozí  žádné nebezpečí toho, že si jej nějak nešťastně přetáhnou přes hlavu. U pohyblivého kojence a dokonce i batolete je přínos ještě výhodnější. Máte jistotu, že zůstane přikryto po celou noc.  

A samozřejmě nezapomeňte něco jen tak pro potěšení oka 

Narození potomka však neznamená, že musíte začít být úplně praktičtí a rezignovat na estetiku. I pokojíček může vypadat krásně. I když miminku to bude vlastně úplně jedno.  

 • Nebesa potěší oko snad každé romanticky založené maminky. 
 • Kapsáře u postýlky mohou být velmi praktickým a hezkým pomocníkem.  Všechny potřebné věci budete mít přímo u sebe. 
 • Na pozdější dobu si pak můžete uschovat různé dětské sety povlečení. Větší děti je budou milovat. 

Plánujete nechávat spát miminko také ve své posteli? 

Barbora Koukolová