Máte rádi jídlo jako my?

Ano, my ho přímo zbožňujeme. Chodíme rádi do exotických restaurací, ochutnáváme nové pokrmy… Na druhou stranu se zase velmi rádi vracíme ke kořenům a ke starým receptům. Vrací se i oblíbenost jednoduchých jídel z domácích surovin. Zveme vás na malý výlet současnou gastronomií…

Food festivaly

S tímto druhem gastronomické zábavy se v posledních letech doslova roztrhl pytel. A není se čemu divit. Spojuje ty nejoblíbenější lidské činnosti, jakými je skvělé jídlo, dobré pití, setkávání s přáteli a poznávání gastronomických novinek. Food festivaly podporují turismus, lokální i exotickou gastronomii a samozřejmě také místní podnikatele. Oblíbené jsou třeba burger festivaly, chilli festivaly, nebo třeba festivaly nabité hmyzími specialitami.

Nové plodiny

Už jste někdy slyšeli o batátech, topinamburech, liči, kaki, tomelu, lichořeřišnici, rakytníku nebo rostlině s názvem ačokča? Některé z nich možná znáte ze supermarketu nebo zahradnických videí. Věděli jste ale, že se dají víceméně úspěšně pěstovat i v našem podnebném pásmu? Kdo rád zahradničí a na zahrádce i experimentuje, ten se možná usmívá, protože všechny tyto plodiny má již dávno na svojí zahrádce.

Obědy od kurýra

Poslední téměř dva roky s námi výrazně zamávala pandemie Covid19. Neustálé lockdowny, karantény a OČR přiměly spoustu lidí zůstat doma. U obchodů s potravinami dlouhé fronty a omezení v počtu osob. Jak z toho ven? Ideální se zdá jídlo do krabičky. Při troše štěstí objevíte dodavatele, který se specializuje na rozvoz nutričně vyváženého jídla a lze si u něj objednat jídlo na celý den až v 5 různých variantách. Třeba:

  • pro ty, co chtějí výrazně snížit svoji váhu
  • pro ty, kteří potřebují menší redukci hmotnosti
  • těm, co chtějí vyvážený a zdravý jídelníček
  • pro sportovce, kteří potřebují plnohodnotnou stravu
  • pro kulturisty, kteří chtějí nabrat svalovou hmotu

Hamburgery

Jistě jste si všimli, že restaurace s nabídkou tohoto jídla jsou mezi lidmi velmi oblíbené. Maso z farem, domácí bulky, domácí hranolky a speciální omáčky. To vše dělá z hamburgeru opravdovou pochoutku. V těchto restauracích ale nezapomínají ani na vegetariány. A vege hamburger mnohdy opravdu překvapí svou lahodnou chutí. My máme rádi ten z grilované cukety, papriky, lilku a speciální omáčky s modrým sýrem.

Exotické restaurace

Kdo by si nezašel rád na nějaké netradiční jídlo? A to už dávno nemáme na mysli sushi, čínské kuřecí nebo snad pizzu… Dnes se objevují restaurace s daleko neobvyklejším obsahem a jídelním lístkem. Je libo arabskou kuchyni? Objevili jste již havajské poké? Nebo snad máte chuť na mexické burrito nebo quesadillu? Ve větším městě vše najdete bez problémů.

Domácí pečivo

Kdo by nemiloval vůni čerstvých rohlíků nebo chuť ještě teplého, posoleného chleba? Jenže kde jej vzít? Neklesejte na mysli. Pokud nemáte hned ve vedlejším vchodě pekárnu, máme pro vás tip, jak si užít úplně čerstvé pečivo. Kupte si domácí pekárnu. K ní se v supermarketech prodává i speciální směs mouky na přípravu právě takového chleba, jaký máte nejradši. A jestli nechcete utrácet za pekárnu, nebojte, chleba i rohlíky se podobně jako bábovka nebo vánoční cukroví dají péct i v obyčejné troubě. Určitě to vyzkoušejte podle chytrých receptů!

A jak jste na tom vy? Máte rádi nová jídla nebo jste se zasekli v čase a umíte si objednat jenom svíčkovou nebo řízek s bramborovým salátem? Které jídlo je vaše nejoblíbenější? Napište nám o tom!

Barbora Koukolová