Internet Explorer 9 - první dojmy

IE9 ikona
18. března 2011

V únoru tohoto roku Microsoft uvolnil novou verzi webového prohlížeče Internet Explorer, která podle nás oproti předchozím verzím znamená značné zlepšení.

Hned na úvod musím říci, že nový Internet Explorer (dále jen IE) nepřináší mnoho revolučních myšlenek na poli webových prohlížečů. Stejně tak jako například čtvrtá verze Firefoxu (nyní také v RC fázi) přejal mnoho nových a osvědčených prvků od konkurence. Těmi jsou například spojení panelů adresy a vyhledávání (tzv. One box) nebo "odepínání" záložek pro otevření stránky v novém okně.

Výkon

Nový IE představuje značné zlepšení co se týče výkonu při vykreslování jednotlivých stránek stejně tak jako při přehrávání vide a jiných multimédií. K tomuto účelu byla do této verze IE konečně implementována hardwarová akcelerace grafiky. To znamená, že práci, kterou dosud neefektivně zastával procesor, může nyní plně zastupovat grafická karta, která je k tomuto účelu vyvinuta a specializována.

Tato zlepšení jsou v přímém kontrastu např. s připravovanou (výše zmíněnou) čtvrtou verzí Firefoxu, která mívá naopak s výkonem oproti přechozím verzím problémy. Nezřídka se prohlížeč na několik (desítek) vteřin úplně zasekne, nebo i při běžném provozu používá až 1 GB paměti, což je pro značnou část uživatelů dost omezující fakt.

Webové standardy

IE míval vždy sklony reprezentovat obsah na webu tak trochu po svém, řeč je především o JavaScriptu (u produktů Microsoftu se nazývá JScript) a o CSS. I na tomto poli jsme se dočkali příjemného zlepšení. Nová verze již plně podporuje standard CSS 3.0, který přináší mnoho nových vizuálních prvků, které se doteď musely řešit zpravidla pomocí rastrové grafiky - PNG obrázků. I JavaScript je na tom nyní lépe, viz výsledek Acid3 testu - 95 bodů (IE8 dosahovalo pouhých 21). IE9 používá JavaScript engine zvaný Chakra, který vyvinul za účelem optimalizace výkonu Microsoft, ale používá jej i například Opera 10.5.

Přesto ale předesílám, že pokud používáte JS framework Prototype, budete jej muset aktualizovat na verzi 1.7, jeho předchozí verze si s novým IE bohužel nerozumí.

Nově bychom se měli dočkat také plné podpory HTML5 a SVG grafiky.

Nové funkce

Jako žhavou novinku Microsoft představil funkci "Pinned sites". Umožní Vám "připnout" si webovou stránku přímo na hlavní lištu Windows, a odtud ji také spouštět a ovládat. Provozovatel webu pro tento účel bude mít možnost přizpůsobit okno webového prohlížeče, které se pro tento web otevře. Jaký potenciál tato novinka má, a jestli weboví vývojáři docení možnost upravit si vzhled prohlížeče přímo pro jejich web, ukáže až čas, rozhodně je to ale zajímavý nápad.

Webový prohlížeč na míru webu

Nutno říci, že s podobným nápadem přišla před časem také Mozilla Foundation - projekt Mozilla Prism, který byl roku 2010 oficálně zastaven. Od tohoto roku nicméně Mozilla spustila projekt Chromeless, což je víceméně jeho nástupce. Myšlenka je taková, že se prakticky odstraní celé GUI (grafické rozhraní uživatele - všechno "okolo", kromě vlastního obsahu webové stránky) webového prohlížeče, a tvůrce webu si pomocí webových technologií jako je HTML, CSS a JavaScript "vytvoří" vlastní prohlížeč na míru danému webu. Zřejmě si ale nejspíš nějakou dobu počkáme, než bude tento projekt realizován, protože zatím je skutečně ještě v plenkách.

Stahování

Přehledné stahování by měl zajistit také nový download manager. Podle mého názoru je škoda, že není implementovaný přímo v prohlížeči jako samostatné záložka, po vzoru Opery nebo Chromu. Toho se možná dočkáme v další verzi IE, kromě toho je ale nový download manager skutečně dobře vyřešená záležitost a zpřehlední Vaše stahování.

Bezpečnost

Za bezpečnost Vašeho sufrování je zodpovědný SmartScreen Filter, který kontroluje zobrazované weby, včetně stahovaných souborů, a identifikuje potencionálně škodlivý obsah. Zároveň by měl pro lepší výsledky spolupracovat s reporty a databázemi předních poskytovatelů antivirového softwaru.

Kompatibilita

Kvůli novým pokročilým funkcím, především hardwarové akceleraci grafiky, není možné tuto verzi prohlížeče vydat i pro operační systém Windows XP (a samozřejmě jeho předchůdce). Novinku tedy mohou používat pouze uživatelé Windows Vista a Windows 7.

Závěr

Pokud IE v současné době používáte, ať už doma nebo v práci, rozhodně neváhejte a aktualizujte na IE9, hned jak bude k dispozici jeho finální verze. Stejně tak jej doporučuji všem ostatním, protože touto verzí se myslím konečně stal plnohodnotnou alternativou současným webovým prohlížečům.

Release candidate verzi IE9 si můžete stáhnout zde.